DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Pyrenejský horský pes neboli „Patou“ je málopočetné obří plemeno. Jedná se však o obra s velkou duší. Patou jsou výbornými hlídači, avšak bezdůvodně nikdy nezaútočí. Případného nezvaného návštěvníka se snaží zastrašit hlubokým štěkotem a jeho obíháním dokola. Pokud při příchodu neznámých lidí ze svého páníčka necítí nervozitu či strach, stává se mazlíčkem, který návštěvu přivítá opřením tlap o ramena a olíznutím obličeje. Tento obr vyžaduje lásku, péči a mazlení či ještě lépe chování.

Nejen u tohoto plemene platí, že jej nelze krmit levným granulovaným krmivem ze supermarketu. Štěně rychle roste a především v prvních dvou letech života potřebuje kompletní vyvážené krmivo, aby byl zajištěn správný vývoj kostry a kloubů. Jako prevenci před tzv.torzí žaludku je nutné nechat po krmení pejska hodinu v klidu. Patou ale není psem do kotce. Je to rodinný společník, který je nejšťastnější, když může volně pobíhat po zahradě. Je důležité mít oplocený pozemek, protože jde o velmi zvídavého psa. V prvních měsících života se nedoporučují dlouhé procházky z důvodu možného přetěžování kloubů. Perfektně se hodí k dětem i ostatním zvířatům.

Od tohoto plemene však nelze očekávat slepé plnění příkazů – Patou je pes se sklonem k nezávislosti. Jedná se o pastevecké plemeno, určené pro samostatnou práci pod dohledem, ale ne přímým vedením. Neznamená to, že se nedá vycvičit, ale pokud si zrovna nechce sednout, nesedne si, ani kdyby se páníček postavil na hlavu J. Samozřejmě s pamlsky v ruce si rád nechá říctJ.

A co lze očekávat? Bezmeznou lásku k celé rodině i zvířecím miláčkům.  Patou je výborný rodinný přítel, hlídač a pes, se kterým se nemusíte bát si sednout do restaurace či se ubytovat v hotelu. Je to nesmírně trpělivý, věrný a oddaný společník do nepohody.Říká se, že jakmile poznáte toto plemeno, jeden "kus" nestačí. My jsme toho živoucím důkazem – minimálně jedno štěňátko zůstane u nás.